do góry
ZOZ Głuchołazy
https://www.zozglucholazy.pl/szpital/Jak_przygotowac_sie_do_badan
Drukuj grafikę : tak / nie

Jak przygotować się do badań

 W trosce o zdrowie Pacjentów chcemy przedstawić wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowania się do badań, ma ono fundamentalne znaczenie, aby osiągnąć wiarygodny wynik a co za tym idzie, aby postawić trafną diagnozę a w dalszej konsekwencji na podjęcie przez lekarza odpowiedniej terapii.

Na pobranie krwi do badań nie powinno się zgłaszać:

Przygotowanie:

  1. Przed pobraniem krwi należy dokładnie się umyć (prysznic, kąpiel)
  2. W dniu poprzedzającym badanie krwi należy odżywiać się normalnie, nie pić nadmiernych ilości płynów, nie zażywać leków (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).
  3. W dniu pobrania należy być na czczo i w miarę możliwości przed zażyciem leków.
  4. Przed pobraniem krwi należy unikać stresu oraz wytężonego wysiłku fizycznego.

 Pobranie krwi

 Pobranie moczu

  1. mocz poranny lub będący w pęcherzu minimum 4 godziny.
  2. ze środkowego strumienia
  3. do jednorazowego naczyńka przeznaczonego do tego rodzaju materiału
  4. w ciągu 1 godziny musi być dostarczony do laboratorium.
  5. mocz na posiew i antybiogram należy pobrać do jałowego pojemnika, dostarczyć do laboratorium w: poniedziałek, środę lub piątek w godzinach przyjmowania materiału, zachowując jednocześnie procedury wymienione w pkt. 1 do 4.

 Kał na pasożyty

Do badania przynieść w jałowym naczyńku grudkę kału wielkości orzecha włoskiego, w specjalnym pojemniku ze szpatułką. Kał na posiew należy dostarczyć na specjalnym podłożu, należy przed pobraniem zgłosić się do Laboratorium celem otrzymania tego podłoża.

Badania laboratoryjne są dobrym sposobem kontrolowania swojego stanu zdrowia, stanowią nieocenioną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia. Profilaktyczne badania laboratoryjne, w tym krwi i moczu, powinno się wykonywać raz w roku. W większości przypadków daje to możliwość wczesnego wykrycia niepokojących procesów zachodzących w organizmie. O ich zlecenie można poprosić lekarza POZ, jednakże obecnie można, a nawet trzeba o zdrowie troszczyć się samemu. Płatne badania można wykonać bez potrzeby posiadania skierowania. Badania nie są ani drogie, ani kłopotliwe. Proponujemy Państwu pakiety związane z profilaktyką zdrowotną. Przy wyborze danego pakietu należy pamiętać o istnieniu szeregu badań dodatkowych pomocnych w diagnozowaniu schorzeń. Pakiety należy traktować jedynie jako propozycję doboru analiz, a w przypadku szczegółowych badań należy skontaktować się z lekarzem lub uprawnionym do udzielania konsultacji pracownikiem laboratorium.